Lietuviškas projektas “Gamtos biblioteka” atrinktas į Naujojo europinio bauhauzo prizo finalą  

Žalios infrastruktūros planavimo ir projektavimo agentūros “Bluma” projektas atrinktas į Naujojo europinio bauhazo prizo finalą. Tai vienas iš trijų projektų Europoje, išrinktas “Neb kylančios žvaigždės” kategorijoje, kurioje varžosi jaunieji kūrėjai. Šioje kategorijoje projektai neprivalo būti įgyvendinti, tačiau turi atspindėti pagrindines NEB vertybes: tvarumą, estetiką, įtraukumą. Atrankoje į NEB prizo finalą dalyvavo 1450 dalyvių, iš kurių buvo atrinktas 61 finalininkas. Tai svarbus įvetinimas projekto kūrėjams  

„Gamtos biblioteka“ – tai žaliosios infrastruktūros ir meno instaliacija Vilniaus senamiesčio širdyje. Instaliacija, tapusi Augustinų vienuolyno komplekso atgaivinimui skirtų kūrybinių dirbtuvių laimėtoja, siekia atspindėti vienuolių puoselėtas vertybes – dangiškojo ir žemiškojo pasaulių suderėjimą ir siekį nuolat tobulėti per mokymąsi ir gamtos pažinimą. Naujai sukurta bendruomenės ramybės erdvė skolinasi savo sluoksnius ir iš kadaise komplekso viduryje buvusio botanikos sodo, kuris vienuoliams simbolizavo idealizuotą sutvertojo pasaulio vidurį, ir iš vienuolyne veikusios nemažos bibliotekos. 

Atvira, lengvai į esamą kiemo erdvę įsiliejanti struktūra surinks nuo aplinkinių pastatų sutekantį lietų ir padedant grandinių širmai nukreips jį į ratu išdėstytas augalų lysves. Jose bus galima rasti Vilniaus krašto verboms naudojamų augalų, taip švenčiant šią išskirtinę vietos tradiciją, atspindėtą komplekso centre esančiai Ramintojos bažnyčiai svarbiame Kanuto Rusecko paveiksle „Lietuvaitė su verbomis“. Tradiciniai augalai atliks ir edukacinę funkciją, paversdami instaliaciją gyva gamtos biblioteka, kuri bus vis kitokia, priklausomai nuo metų laiko ar oro sąlygų. 

Dalis surinkto lietaus vandens, nukreipiant jį per keliais lygiais išdėstytus rūdyto plieno lankus, galės būti panaudojama laistyti vietinės bendruomenės auginamoms arbatžolėms ir prieskoninėms žolelėms. Šis procesas taip pat veiks ir kaip pirminis vandens valymas, po kurio vanduo galės būti nukreipiamas į tolimesnius filtravimo įrenginius ir panaudojamas bažnyčioje įsikūrusių įstaigų poreikiams. 

Šia instaliacija siekiama kuo labiau įtraukti aplinkinę bendruomenę, kviesti ją prisidėti prie augalų sodinimo, surinkto vandens pernaudojimo, suteikti galimybes organizuoti edukacines ar kitokias veiklas. Projekto autoriai tikisi, kad „Gamtos biblioteka“ paskatins skirtingas suinteresuotas šalis ir bendruomenę susitikti neutralioje aplinkoje bei tęsti pradėtas diskusijas apie komplekso ateitį. 

Kviečiame palaikyti vienintelį 2023 m. finalininkų sąraše esantį lietuvišką projektą, už jį balsuojant iki gegužės 24 d. Balsavimo instrukcija: 

  • apsilankykite https://prizes.new-european-bauhaus.eu/finalists
  • paspauskite „I vote for my favourite projects“; 
  • įveskite savo el. paštą, kuriuo gausite balsavimo nuorodą; 
  • suraskite projektą „Nature’s Library“ stulpelyje STRAND « RISING STARS » temoje „2 Regaining a sense of belonging“ ir jį pasirinkite; 
  • pasirinkite bent po vieną jums patikusį projektą iš kitų dviejų stulpelių (CHAMPIONS ir EDUCATION CHAMPIONS); 
  • spauskite „Submit vote“! 

Posted

in

,

by

Tags: