Lietuviškas projektas „Gamtos biblioteka“ laimėjo Naujojo europinio bauhazo prizą

Žaliosios infrastruktūros planavimo ir projektavimo agentūros „Bluma“ projektas „Gamtos biblioteka“ tapo Naujojo europinio bauhauzo prizo nugalėtoju kategorijoje „Atgauti priklausymo jausmą“. Tai vieninteliai Lietuvos atstovai, patekę tarp 15 konkurso prizininkų.

Pasak projekto autorių, šis apdovanojimas yra įrodymas, kad net ir per mažas meno instaliacijas galima integruoti gamta paremtus sprendimus į mūsų miestų erdves. Nors instaliacija iki šiol nėra įgyvendinta, tačiau jos ambicija yra kuo labiau įtraukti aplinkinę bendruomenę, kviesti ją prisidėti prie augalų sodinimo, pakartotino surinkto vandens naudojimo, suteikti galimybes organizuoti edukacines ar kitokias veiklas.

„Gamtos biblioteka“ yra žaliosios infrastruktūros ir meno instaliacija Vilniaus senamiesčio širdyje, sukurta Augustinų vienuolyno komplekso atgaivinimui skirtų kūrybinių dirbtuvių metu. Naujai sukurta bendruomenės ramybės erdvė skolinasi savo sluoksnius iš komplekso viduryje buvusio botanikos sodo ir vienuolyne veikusios bibliotekos.

Numatyta, kad atvira, į esamą kiemo erdvę įsiliejanti struktūra surinks nuo aplinkinių pastatų sutekantį lietaus vandenį ir nukreips jį į ratu išdėstytas augalų lysves. Jose bus galima rasti Vilniaus krašto verboms naudojamų augalų, kurie atliks ir edukacinę funkciją, paversdami instaliaciją gyva gamtos biblioteka, kuri keisis priklausomai nuo metų laiko ar oro sąlygų.

Dalis surinkto lietaus vandens galės būti panaudojama laistyti vietinės bendruomenės auginamoms arbatžolėms ir prieskoninėms žolelėms. Šis procesas veiks ir kaip pirminis vandens valymas, po kurio vanduo galės būti nukreipiamas į tolimesnius filtravimo įrenginius ir panaudojamas bažnyčioje įsikūrusių įstaigų poreikiams.

Projekto kūrėjai tikisi, kad „Gamtos biblioteka“ paskatins skirtingas suinteresuotas šalis ir bendruomenę susitikti neutralioje aplinkoje bei tęsti pradėtas diskusijas apie komplekso ateitį.

Laimėtojai buvo paskelbti Birželio 22 d. Briuselyje vykusio renginio „Naujasis europinis bauhauzas regionuose ir miestuose“ metu. Visus laimėtojus ir renginio įrašą galite rasti čia.


Posted

in

by

Tags: